Csak mert valami kapható, még nem feltétlenül legális vagy praktikus!

AZ ESÉLYEK KIEGYENLÍTÉSE

Amióta az ember – állattól vagy embertől – meg akarja védeni magát, az egyik legtermészetesebb mozdulata, hogy a keze valami keményet keres, fát vagy követ, amivel támadóját megütheti vagy megdobhatja. Kevés természetes fegyverünk van, ezért mindig is rászorultunk az eszközökre.

A mai kereslet az ún. esélykiegyenlítő önvédelmi eszközök iránt ugyancsak érthető. Ha körülnézünk a világhálón, egy egész iparág tárul a szemünk elé. Hihetetlen mennyiségű cucc kapható, amivel lőni,  sokkolni, vágni, szúrni, bökni, karmolni, ütni vagy korbácsolni lehet az ellent.

JOGI SZABÁLYOZÁS

Tudni kell azonban, hogy országonként eltérő, mit tarthatunk és használhatunk otthon, illetve mit vihetünk magunkkal közterületre, rendezvényre vagy a repülőre. Még a hazai szabályozás is meglepő lehet, hát még a külföldi!

Ha nem ismerjük a hazai és célországi törvényt, komoly bírságra számíthatunk már pusztán egy eszköz közterületen való birtoklásáért is. És ha olyasmivel védekezünk, ami nem is lehetne nálunk, azért bíróság előtt kell felelnünk!

AZ ILLEGÁLIS (KKVE) ESZKÖZÖK

A csak katonai, rendőri szervek által használható eszközöket civil eleve nem birtokolhatja, ilyen a rendőri gumibot, teleszkópos bot (vipera) és tonfa, az elektromos sokkoló bot, a taser és a tömegoszlató könnygáz.

A jelenleg hatályos jogszabály az 175/2003. (X. 28.) Korm. rendelet szerint a közbiztonságra különösen veszélyes eszköz, azaz KKVE:

  • 8 cm-nél hosszabb pengéjű kés, rugós kés, francia kés, machete
  • sérülés okozására alkalmas tárgyat kilövő eszköz: felajzott íj, számszeríj, szigony puska, parittya, csúzli, illetve a dobócsillag
  • a nuncsaku és bármilyen kötéllel vagy lánccal kapcsolt nehezék, illetve az 50 cm-nél hosszabb fém lánc
  • az ütés erejét, hatását növelő eszközök: gumibot, ólmosbot, a csak rendőrök által használható tonfa és teleszkópos bot (vipera), a korbács, bikacsök, sambok, illetve a boxer és minden boxerszerűen ujjakra húzható fémgyűrű, karom, műanyag állatfej
  • a védekezésre képtelen állapot előidézésére alkalmas elektromos sokkolók
  • az OC és PV hatóanyagú „paprika” spray-k
  • megtévesztésre alkalmas lőfegyver utánzatok (replikák).

Ilyesmit megvehetünk és otthon tarthatunk, de közterületen, nyilvános helyen, közforgalmú közlekedési eszközön a birtoklásuk is tilos, nemhogy a használatuk!

SZÁLLÍTÁS, VISELÉS

Harcművészeti fegyver (bot, kard, tőr, tonfa, kama, íj stb.) sport és hagyományőrző tevékenység céljából közterületen szállítható, de csak rejtve, szétszerelve és/vagy becsomagolva, hogy illetéktelen ne férhessen hozzá.

A lőfegyverek replikái, gáz-riasztó és gumilövedékes változatai, illetve a gáz-spray-k közterületen, nyilvános helyen, jármű belső terében és közforgalmú közlekedési eszközön csak tokban, dobozban, zárt tároló eszközben vagy ruházat alá rejtve szállíthatók.

SZÚRÓ, VÁGÓ, ÜTŐ ESZKÖZÖK

A törvény vsz. azt feltételezi, hogy a késsel a szívbe akarnak döfni, a 8 cm-nél hosszabb penge pedig eléri a szívet, ezért az már tiltott. Valójában ennél rövidebb pengével is halálos pl. a nyaki ütőér szúrása, vágása. Sajnos nem KKVE a filippínó karambit, aminek hajlított pengéje tipikusan rövidebb 8 cm-nél, és szúrás helyett eleve kaszabolásra, kivéreztetésre lett kitalálva (a karambit-fogású műanyag eszközök viszont sajnos KKVE-k).

A törvény megengedi a tompa és hegyes, fa, fém és műanyag marokbotok használatát, amelyek fogás bontására, érzékeny pontok, felületek  nyomására-döfésére, ízületek feszítésére valók (yawara, koga, kubotan, taktikai toll, munió). A szintén elterjedt boxer és karambit fogású fém és műanyag eszközöket azonban mind tiltja, mint ütéserőt fokozó eszközöket!

GÁZ-RIASZTÓ ÉS GUMILÖVEDÉKES PISZTOLYOK

Hazánkban 2004 óta engedély nélkül megvehetők és otthon tarthatók a gumilövedékes, illetve gáz-riasztó fegyverek. Mindegyik úgy néz ki, mint az igazi tűzfegyver, erre épül elriasztó lélektani hatásuk, ezért megrendelhetők online, de csak a boltban, személyesen lehet őket átvenni. Közterületen való viselésük rendőrségi engedélyhez kötött, ennek feltétele a nagykorúság és a büntetlen előélet.

A szakemberek a gáz-riasztós fegyvert közterületre, a gumilövedékeset otthonra, birtokvédelemre ajánlják, több okból is.

A gáz-riasztós egy vakító-süketítő-maró hatású gázfelhőt lő ki, hatótávolsága kb. 3 méter. Pár lövéssel már nagy gázfelhő képződik, ezért zárt térben, szembeszélben önveszélyes, tömegben közveszélyes. Típustól függ, hogy közterületen szabad-e csőretöltve, tűzkészen viselni, azaz alkalmas-e a gyors reagálásra vagy sem – erről vásárlás előtt kell tájékozódni.

A gumi- és műanyaggolyós pisztolyok hatótávolsága típustól függően 5-10 méter. Otthon mind tartható töltve, közterületen azonban egyik sem, ezért ott gyors reagálásra alkalmatlanok.

A gáz-riasztóssal nyak-fej magasságban érdemes lőni a vakító-süketítő hatás érdekében. A gumi- és műanyaggolyóssal azonban csak testre szabad lőni. Mozgó végtagot (lábat) eleve nehéz eltalálni, a nyakon és a fejen pedig maradandó, akár halálos sérülést okozhat. Közvetlen közelből puha testrészbe a gumigolyó és a forró gáz is centi mély lyukat képes ütni, égetni.

Lövedékes fegyverrel eleve pontosan kell célozni, de mivel mozgó célpontot stressz alatt nem könnyű eltalálni, szükséges a rendszeres gyakorlás. Mindegyik eszköz karbantartásra szorul, ezért aki ezt nem vállalja, ne bízza magát ilyen eszközre.

Önvédelemhez ajánlottak még a CO2 patronos, kisebb torkolati energiájú gumi-, műanyag-, festék- vagy borsgolyós (pepperball), ún. marker pisztolyok is (pl. Umarex).

Figyelem, a „gumisgáz” riasztó fegyverek hazai forgalmazását illetően 2023-ban változások történtek. Már nem tartoznak a gáz- és riasztófegyver kategóriába, hanem C-1 kategóriás, bejelentéshez kötött tűzfegyvernek minősülnek.

KÖNNYGÁZ ÉS PAPRIKA SPRAY-K

A spray-k hazai jogszabályozása problémás. A hatóanyag vagy mesterséges könnygáz (CS, CR), vagy a paprikából nyert kapszaicin (OC, PV). A CS és az erősebb CR spray közterületen is lehet nálunk, az OC, PV hatóanyagú azonban csak otthon tartható! Ráadásul max 20 gr lehet a töltettömeg – ami NEM egyenlő a spray-n jelzett térfogattal (pl. 80 ml) vagy hatóanyag mennyiséggel (pl. 240 gr), ezért a legális spray pár mp alatt kiürül, csak 1-2 fújásra alkalmas.

A ködfújó (fog) típus csak 1-1,5 m-re visz, de csak akkor nem megy a mi szemünkbe is, ha közben hátrálni tudunk. A sugárban lövő (jet) típus 1,5-2 m-re visz, de nem könnyű vele mozgó arcra célozni. Zárt térben, szembeszélben, tömegben mind ön- vagy közveszélyes lehet.

A spray akkor hatékony eszköz, ha képesek vagyunk időben elővenni, célozni, és a támadó sem tér ki előle. Tudni kell, hogy nem hat mindenkire egyformán, részegre például kevésbé. A felénk rohanó támadót sem állítja meg: ha nem térünk ki előle oldalra, lendületből akkor is meg tud ütni vagy szúrni.

A spray inkább megelőzésként vagy menekülve lehet hatékony: fenyegetően közeledő támadóra fújva, illetve a támadó elől gyorsan hátrálva.

A spray-ket mutató vagy hüvelyk ujjal lehet működtetni, de létezik pisztoly alakú folyadéksugárkilövő is, pl. az ötlövetű, patronos Udar M2 és az egy tubusból akár tízszer is lőni képes Umarex Walther PDP és PGS. Bár OC-t tartalmaznak, mivel nem ködöt fújnak, hanem folyadékot lőnek ki sugárban, közterületen töltve is legálisan hordhatók. (A gáz-riasztó pisztolyokhoz hasonlóan ezeket is csak személyesen lehet átvenni a boltban.)

A gázpisztolyok, spray-k a támadó ember vagy állat elleni védelmet szolgálják. Vakító hatásuk közterületen nekünk jó, mert elmenekülhetünk, de ha az akár fél órára megvakuló, vergődő ember vagy állat a lakásunkból, az emeleti teraszunkról vagy az udvarunkból nem képes elmenekülni, illetve késik a segítség, abból baj lehet. Behatoló ember ellen egy gumilövedékes pisztoly vagy rövid bot, megvadult állat ellen pedig egy partvis, evező vagy hosszú esernyő is többet érhet.

GYAKORLATI, ERKÖLCSI, ÉRZELMI KÉRDÉSEK

Nincs eszköz, amely önmagában biztonságot nyújtana. Egyiket sem elég megvenni, mindegyiket tudni kell használni, és időben elővenni a tokból, a zsebből vagy a táskából. A legtöbb eszköz mérete, alakja vagy más tulajdonsága ezt eleve kizárja.

További fontos szempont az eszközválasztáshoz, hogy normálisan szocializálódott civilként az önvédelmi eszközöket illetően valószínűleg naivak vagyunk – a támadóval és önmagunkkal kapcsolatban is.

Ami a bűnözőt illeti, csak mert valami számunkra ijesztő, ellene nem feltétlenül hatásos. Aki az erőszakból él, nálunk jobban tudja, mi jelent számára valós veszélyt.

Mi már egy penge látványától is megijedünk (joggal), de aki kamaszkora óta bicskázik, és nem egy sebet szerzett már, azt nem hatja meg, ha előkapunk valami szúró-vágó cuccot. Ezért eleve csak olyan eszközt szabad választani, amit valóban akarunk, és képesek is vagyunk használni!

Ezért fontos belegondolni: tényleg képes lennél egy emberbe beleszúrni, megvágni, belelőni vagy árammal lesokkolni? Az ilyen eszközök használata ugyanis minden normálisan szocializálódott ember számára fokozott érzelmi terhet jelent. Vészhelyzetben tehát nem csupán az adrenalin-sokkal kellene megküzdeni, hanem még azzal a stresszel is, amit a saját eszközünk használata jelenthet! És aki még nem volt ilyen helyzetben, az ne arra alapozza a biztonságát, amit valójában még nem tud – mert nem tudhat – saját magáról.

IMPROVIZÁLT FEGYVEREK

Minden kultúrára igaz, hogy akik valamiért nem viselhettek fegyvert, koruk hétköznapi tárgyait, munkaeszközeit használták fegyverként. Ma is ugyanez a helyzet. Kis gyakorlással hatékony önvédelmi eszközzé válhat a kezünkben pl. egy fém mobiltok vagy zseblámpa, egy erős műanyag vagy fém taktikai toll, egy strapabíró önvédelmi esernyő, egy hátizsák vagy aktatáska is. Tudni kell azonban, hogy hazánkban sok rendezvényre még esernyőt vagy vizes palackot sem vihetünk be!

KÉZZEL, LÁBBAL – MUNIÓVAL

Végül, ami a muniót illeti, 2013 óta a nemzetközi és hazai jog szerint bármely országban bárhova magunkkal vihetjük, bármely rendezvényre, még repülőre is! – De akármelyik eszköz mellett is döntünk, ne feledkezzünk meg arról, hogy mindig nálunk van a két kezünk és a két lábunk, azaz sosem vagyunk fegyvertelenek – ha megtanuljuk a saját testünket fegyverként használni.

F I G Y E L E M ! Folyamatosan jelennek meg új eszközök, ezért ha bizonytalanok és törvénytisztelők vagyunk, érdeklődjünk az ORFK-nál!