Harcművészet (HM), küzdősport (KS) és önvédelem (ÖV): hol mire készítenek fel?
A küzdősportok, a harci hagyományok őrzése, a civil önvédelem és a hivatásosak kiképzése egyfelől mintha mind ugyanarról szólna (a küzdelemről), másfelől külön világoknak tűnnek.
Könnyen belátható, hogy az eltérő célok, lehetőségek és körülmények szükségszerűen eltérő képzést, eltérő stratégiát, taktikákat és technikákat eredményeznek. Ez pedig hatást gyakorol arra, hogy melyik rendszer, képzés vagy irányzat „mire jó” – és mire nem, vagy nem feltétlenül, tehát egyik sem jó „mindenkinek” „mindenre”.
Ez nem probléma, ha a különbségeknek az oktató és a tanuló is a tudatában van. Ami ugyanis „jó” a versenyen, az nem feltétlenül „jó” életveszélyben, és ami „jó” a harcművészetben, az nagyrészt tiltott a versenysportban – érthető okokból.
Ugyanakkor az általános különbségek nem jelentik azt, hogy valami „csak” harcművészet, „csak” küzdősport vagy „csak” önvédelem – a személyes és rendszer szintű átfedések miatt.
Ami a személyes oldalt illeti, ugyanazt a dolgot eltérő célokkal és módszertanokkal is lehet gyakorolni, pl. a Jujitsu-t szimpla sportként, vagy kulturális hagyományőrzésként, vagy versenyszerűen, vagy hivatásosként közelharc kiképzésként (ld. TEK). Ebből fakadóan az eltérő célokra fordított idő és energia, illetve a megszerezhető tudásszint és annak alkalmazhatósága igen eltérő lehet. Ráadásul van, aki – egyszerűen a fizikai adottságai, képességei miatt – bármelyik stílust tanulná, ugyanolyan hatékonyan művelné, vagy éppen ugyanolyan alacsony szinten. Ezért találkozhatunk jó önvédelmi szakértővel, aki azonban küzdősportolónak gyenge lenne, vagy jó harcművésszel, aki azonban bevallottan nem lenne képes megvédeni önmagát, vagy gyenge küzdősportolóval, aki azonban jól meg tudja védeni magát.
Ami a rendszereket illeti, míg az egyik harcművészet önvédelmi hangsúlya és hatékonysága közismert (pl. Jujitsu), a másik hatékonysága vitatott (pl. Aikido), a harmadik pedig bevallottan inkább mozgásművészet (ld. Tajcsi). Az olyan olimpiai sportágak pedig, mint az ökölvívás és a birkózás, a legtöbb hivatásos és önvédelmi rendszerben is az alapokhoz tartoznak. Ugyanakkor mindkettőnek van rendszer szintű hiányossága: a boxolók nem szoktak birkózni, a birkózók nem szoktak ütni, és egyik sem szokott rúgni, az MMA-ban viszont mindezt együtt megtaláljuk – de sajátos szabályok közé szorítva.
A hivatásos, katonai-rendőri közelharc – ún. taktikai vagy kombatív – rendszerek a speciális igények miatt külön, negyedik kategória. Egyrészt, technikai szempontból eleve mind hibridek: mai, harmadik generációjuk ötvözi az angolszász katonai-rendőri kiképzési hagyományokat, a nyugati küzdősportok (box, birkózás, savate, kickbox) és egyes ázsiai harci művészetek (Muay Thai, Jujitsu/Jiujitsu, Silat, Kali) válogatott elemeit. Másrészt, a válogatás alapja módszertani szempontból a maximális hatékonyság és a gyors megtanulhatóság, ami eleve kizárja a harci művészetek bonyolult és művészi technikáinak százait, amelyek hosszú évek csiszolását igénylik. Civil jogi keretek közé szorítva viszont éppen ezért lehet egy katonai vagy rendőri rendszer hasznos: az egyszerűség és a célszerűség miatt gyorsabban lehet elsajátítani, mint bármely harci művészetet, és egy civil sokkal több időn át és rendszeresebben gyakorolhatja a tananyagot, mint az átlag katona vagy rendőr, aki csak pár hetes kiképzést kap, de utána rajta áll, hogy mit és mennyit gyakorol.
Az élsport, a civil világ és hivatásos világ között azonban nem csak átfedések vannak, hanem kölcsönhatás is történik. Az elmúlt évtizedekben több taktikai-kombatív rendszernek is létrejött civil önvédelmi változata, mint például a kanadai és skandináv Defendo, az izraeli Krav Maga, az amerikai Combatives és CQC rendszerek (Force Necessary CQC, SCARS, SPEAR System stb.).
A különbségeken tehát éppen az átfedések, kölcsönhatások fényében érdemes elgondolkodni, hogy jobban értsük, mit miért és hogyan gyakorlunk.
A KÜZDŐK VISZONYA
Ki az, akivel szembe kerülsz?
HM – Az edzőpartnered. Ismered vagy sem.
KS – A sporttársad. Ismered vagy sem.
ÖV – Az ellenséged. Még ha ismered is.
A KÜZDELEM JELLEGE
Mi történik küzdelem közben?
HM – Kötött formában imitált harc. Szabályok közé szorított gyakorló küzdelem (sparring).
KS – Szabályok közé szorított sportszerű gyakorló küzdelem (sparring) vagy meccs.
ÖV – Jogtalan támadás elleni jogos védekezés.
A KÜZDELEM CÉLJA
Mit akar a másik, és mit akarsz Te?
HM – Együtt edzeni a testet, közösen gyakorolni és tökéletesíteni a harci formákat és készségeket.
KS – Együtt edzeni a testet, közösen gyakorolni és tökéletesíteni az engedélyezett küzdőfogásokat. Pontot szerezni és versenyben nyerni.
ÖV – Ő azt akarja, amid van, vagy téged. A pénzed, a tested vagy az életed. A félelmed és a fájdalmad, ami az ő élvezete.
A KÜZDELEM TÉTJE
Mit kapsz, ha sikerrel jársz – és mit, ha nem?
HM – Visszajelzést kapsz a fejlődésedről, az iskolán belül elismerést, magasabb övfokozatot. A küzdelmet fel lehet adni, és újra meg lehet próbálni.
KS – Visszajelzést kapsz a képességeidről, nyilvános elismerést, érmet, trófeát. Lehet veszíteni, fel lehet adni, és van visszavágó.
ÖV – Ha az épséged, az életed a tét, nem veszíthetsz. Ha feladod, maradandó testi-lelki sebeket szerzel, vagy meghalsz.
A FELKÉSZÜLÉS LEHETŐSÉGE
Akartad Te ezt egyáltalán?
HM – Beleegyezéses küzdelem folyik: Te is akarsz küzdeni. Van edzésterv és övvizsga időpont. Előtte bemelegítés, fókuszálás, közben taktikázás, a mester tanácsai.
KS – Beleegyezéses küzdelem folyik: Te is akarsz küzdeni. Van edzésterv és verseny időpont. Előtte bemelegítés, fókuszálás, közben taktikázás, menetek szünetekkel, edzői utasításokkal.
ÖV – Nem beleegyezéses küzdelem folyik: Te nem akartál küzdeni. Váratlanul ér, nem vagy rá felkészülve, sem testileg, sem lelkileg. A támadó diktál. Mindent megtesz, hogy esélyed se legyen.
A SÉRÜLÉS LEHETŐSÉGE
Mi történhet Veled és a másikkal?
HM – Van védőfelszerelés, gyakorló fegyver, időkorlát, edzői vagy bírói felügyelet, elsősegély. Vigyáztok egymásra, más is rátok, nehogy valaki megsérüljön.
KS – Van védőfelszerelés, súlycsoport, menetek, edzői vagy bírói felügyelet, elsősegély. Vigyáztok egymásra, más is rátok, nehogy valaki megsérüljön.
ÖV – Fájdalommal fenyeget vagy azt akar okozni. Neked is fájdalmat kell okozni neki, hogy kikerülj a helyzetből. Nincsenek tanúk, és bármi megtörténhet.
A TÁMADÓK SZÁMA
Hány emberrel van dolgod?
HM – Kezdő és középhaladó szinten egy. Haladó szinttől több támadó elleni gyakorlatok is.
KS – Mindig csak egy. Szemből támad.
ÖV – Egy vagy több. Ha egy támadó van, hátulról vagy oldalról támad, és igyekszik falhoz nyomni. Ha ketten vannak, ők is igyekeznek sarokba szorítani. Hárman eleve be tudnak keríteni.
AZ ERŐVISZONYOK
Egyenlő a küzdelem?
HM – Általában. Az edzőpartner rendszerint hasonló képzettségű, fokozatú. Övvizsgán magasabb fokozatú is részt vesz.
KS – Mindig. Az ellenfél azonos nemű, hasonló korú, veled azonos súlycsoportba tartozik.
ÖV – Sosem. A támadó szinte mindig nagyobb, erősebb férfi (vagy nő). Ha fiatal, kisebb termetű vagy nő, akkor fegyver van nála.
A FIZIOLÓGIAI ÁLLAPOT
Hogy érzed magad ekkor testileg?
HM – Átlagos vagy átlag feletti erőnléted van, vizsga vagy verseny előtt csúcsformában vagy. Küzdelem előtt jól bemelegítesz.
KS – Magasan átlag feletti erőnléted van, ami látszik is rajtad, verseny előtt csúcsformában vagy. Küzdelem előtt jól bemelegítesz.
ÖV – Átlagos vagy gyengébb erőnléted, testi alkatod van, nem látszol élsportolónak. Fáradt, ellazult vagy feszült vagy. Hirtelen adrenalin-löket ér, amitől csőlátásod és csőhallásod van.
A MENTÁLIS ÁLLAPOT
Hogy érzed magad ekkor lelkileg?
HM – Felkészült és fókuszált vagy, megmérettetés előtti izgalmat érzel. A harci kedveden uralkodsz, hiszen elvárt a kölcsönös tisztelet (ázsiai módra).
KS – Felkészült és fókuszált vagy, megmérettetés előtti izgalmat érzel. A harci kedveden uralkodsz, hiszen elvárt a sportszerűség (fair play).
ÖV – Elbambult, szétszórt, szorongó vagy jókedvű vagy. Váratlanul félelem, indulat, szégyenérzet tölt el. Lefagysz, futsz vagy harcolsz zsigerből, tudatos döntés nélkül.
AZ ESZKÖZTÁR
Mi kell a győzelemhez?
HM – Az iskola hagyományai által meghatározott, ismételhető, modellezhető, művészi szinten automatizálandó technikák százai. Versenyen csak kis részük megengedett, illetve használható. Jogos védelem esetén csak kis részük használható (ideális esetben).
KS – A sportág szabályai által meghatározott, ismételhető, modellezhető, automatizálandó, fejlesztendő technikák tucatjai. Eleve csak a versenyen megengedett és működő technikákat gyakorolják. Jogos védelem esetén csak kis részük használható (ideális esetben).
ÖV – Nincs két egyforma eset, minden a bűnözőtől és a helyzettől függ, ezért az alkalmazkodási készség számít. A túléléshez kevés fizikai készség kell. Edzésen a fiziológián, pszichológián és a jogszabályokon alapuló, éles helyzetben működő lehetőségeket gyakorolják (ideális esetben).
A GYAKORLÁS CÉLJA
Miért jársz egyáltalán ilyen edzésre?
HM – Mert jó szabadidős tevékenység, ami a testedzés, az önmegvalósítás, a meditáció mozgásban, a hagyományőrzés. Ritkán az edzői megélhetés eszköze. Hivatásosként a készségeket karban tartja.
KS – Mert jó szabadidős tevékenység, ami a testedzés, a személyes siker. Gyakran a versenyzői, edzői megélhetés eszköze. Hivatásosként a készségeket karban tartja.
ÖV – Mert meg akarod tudni védeni a testi-lelki épséged, az életed. Ritkán edzői megélhetés eszköze. Hivatásosként a készségeket karban tartja.
A KÖRÜLMÉNYEK
Hol történik?
HM – Edzőteremben, ahol van elegendő tér, a talaj- és fényviszonyok megfelelőek vagy ideálisak.
KS – Edzőteremben, ringben, ketrecben, ahol van elegendő és ismert versenytér. A talaj- és fényviszonyok előírásosan ideálisak.
ÖV – A számodra legrosszabb helyzetben, ahol szűk a tér: folyosón, falnál, sarokban, liftben, ülve, ágyon fekve. A számodra legrosszabb időpontban, illetve terep- és látásviszonyok között.
AZ IDŐPONT ÉS IDŐTARTAM
Mikor történik, és meddig tart?
HM – A következő edzésen, övvizsgán, bemutatón. Tudod, mikor kezdesz, és meddig tart. Van szünet a felfrissülés és a mester utasításai számára. Akár órákon át tarthat a program.
KS – A következő edzésen, versenyen. Tudod mikor kezdesz, és hány menet van. Van szünet a felfrissülés és az edző utasításai számára. Akár napokon át tarthat a program.
ÖV – Vagy már az első edzés után megtörténhet, vagy soha az életben. A támadó dönti el, mikor esik neked. Az egész általában néhány (tíz)másodpercig vagy percig tart.
A RUHÁZAT ÉS A FELSZERELÉS
Mi van rajtad, amikor történik?
HM – Előírt, a mozgást segítő speciális egyenruha, cipő vagy mezítláb, illetve az iskolában kötelező vagy megengedett védőszerelés.
KS – Előírt, a mozgást segítő speciális sportruha és cipő vagy mezítláb, illetve a sportágban kötelező vagy megengedett védőszerelés.
ÖV – Olyan ruha van rajtad, ami az időjárásnak felel meg. Valószínűleg nem véd támadás ellen, vagy akadályoz a mozgásban.
A KÉPZÉS FŐ CÉLJA
Mi az, amire fel akarnak készíteni?
HM – A cél az adott iskola taktikai és technikai tananyagának elsajátítása. Sportos életmód és jellemfejlesztés. Hagyományőrzés, esetleg kulturális misszió, spirituális praxis.
KS – A cél a versenyszabályok keretein belüli sportszerű küzdelem és győzelem. Sportos életmód és jellemfejlesztés.
ÖV – A cél a veszélyhelyzetek felismerése és elkerülése, az eltérő szintű konfliktushelyzetek megfelelő kezelése; élet, testi épség, nemi szabadság elleni jogtalan támadás esetén a veszély elhárításának, a túlélésnek a képessége, a jogos védelem keretein belül.
A KÓKLERSÉG
Létezik szakmailag alkalmatlan edző?
HM – Előfordul ott, ahol kerülik a megmérettetést. Ha nyílt versenyen derül ki, a mester tanítványokat veszít. Önvédelmi helyzetben a tanítvány az épségét, az életét veszti el, az iskola vagy őt, vagy a körülményeket hibáztatja.
KS – Nem fordul elő a rendszeres megmérettetés miatt, az ugyanis megköveteli a hatékonyságot. Ellenkező esetben a versenyző a versenyt veszíti el, az edző az állását.
ÖV – Előfordul ott, ahol a rendszer nincs, vagy nincs eléggé tesztelve. Önvédelmi helyzetben a tanuló épségébe, életébe kerülhet, az iskola vagy őt, vagy a körülményeket hibáztatja.
A DOLOG LÉTTERE
Miről szól ez az egész?
HM – Szabadidős tevékenység. Szubkultúra.
KS – Tömeg vagy versenysport. Szórakoztató ipar.
ÖV – Társadalmi probléma. Bűnözés.