Mítosz 2. Nem kell fizikai erő, technikával az erősebbet is le lehet győzni.
A FÉLREÉRTÉS
Az átlagos vagy átlag alatti erejű férfi vagy nő vagy tini eleve nagy hátránnyal indul a nála nagyobb, erősebb (vagy több) támadóval szemben. Aki mindig is nagy és erős volt, az bele sem tud gondolni abba a tehetetlenségbe, amit a kisebbek, a gyengébbek ilyenkor éreznek.
Nem csoda, hogy számukra olyan vonzó egyes harcművészeti iskolák ajánlata: nincs szükség erőre, a támadó erejét el lehet vezetni, az ügyesség le tudja győzni a nyers erőt.
A dologban sok igazság van. A nem szakember is látja a csak erőből dolgozó és a „technikás” ökölvívók, birkózók közötti különbséget, és tényleg sokszor igazolódik, hogy „többet ésszel, mint erővel”. A harcművészeti bemutatókon is láthatunk átlagos megjelenésű, de elképesztően gyors és ügyes öreg mestereket, vékony ázsiai fiatalembereket és nőket, akik nagy, erős ellenfelüket szinte megszégyenítő módon győzik le…
Van, aki ebből azt a tanulságot szűri le, hogy nem számít a méret, nincs szükség izmokra, és a technika önmagában is legyőzheti az erőt. Tényleg?
A VALÓSÁG
Okkal léteznek súlycsoportok, illetve külön férfi és női versenyek.
- Először is, a méret és az erő igenis számít. A testtömeg önmagában is technika. Eleve meg tud félemlíteni.
- Másodszor, nehéz romboló (ütő, rugó) technikával fölé kerekedni. A kitérő-kibillentő technikákhoz pedig hely kell, és ha nincs (pl. liftben, lépcsőn, sarokba szorulva), akkor a nagyobb test könnyen elsodorja, lenyomja a kisebbet. Izomerő pedig minden mozgáshoz kell: a gyorsasághoz is, a saját test áthelyezéséhez, tehát a kitéréshez, a dobáshoz is.
- Harmadszor, erős ember is lehet technikás. Azonos technikai tudásszint esetén pedig döntő lehet a fizikai erő és a testtömeg.
- Negyedszer, az ügyesség, a működő technikai tudás több tényező függvénye: célszerű taktika és technika, szerencsés körülmények, jó fiziológiai és mentális állapot, pozíció, időzítés, erőkifejtés stb.
Ha nem tudunk minél több tényezőt a magunk javára fordítani, akkor a nyers erő éppúgy győzhet, mint a váratlanság. A civil önvédelem során is azért kell minden tényezőt ismerni, mert nem építhetünk csak egyre.
A MEGOLDÁS
A fizikai erő és a technikai tudás szembeállítása mesterséges, hamis.
- Az erő ellentéte a gyengeség, nem az ügyesség.
- Az ügyesség ellentéte az ügyetlenség, nem az erő vagy a testtömeg.
- Az ügyesség – többek között – az erő megfelelő felhasználása.
- Ügyes ember is lehet erős, és erős ember is lehet ügyes.
Legyünk ügyesek és erősek, amennyire csak lehetséges! És ne higgyük el, hogy mindenre elég a technikai tudás, vagy mindenre elég a fizikai erő, vagy mindenre elég a szerencse vagy bármi – önmagában.