Ha védened kell magad, olyan folyamat vége felé tartasz, amelyről nem is tudsz.
AZ EGÉSZ OTT KEZDŐDIK…
A média és az átlagos harcművészeti, önvédelmi képzés alapján könnyen úgy vélhetjük, hogy az önvédelem nem más, mint fogások megtanulása. Az is, de ennél sokkal több, és erről is érdemes előre gondolkodni, nem utólag.
Gondoljunk bele: a különféle fogásokat konkrét krízishelyzetben akarjuk alkalmazni. Ilyen helyzet azonban nem alakul ki előzmény nélkül, és a történet vége sem csupán az, hogy elfutunk.
Maga a helyzet, hogy valaki ránk támad, eleve azért jöhet létre, mert megfelelünk a paramétereinek. Egy bizonyos időben és helyen voltunk, bizonyos módon néztünk ki, bizonyos módon viselkedtünk, bizonyos dolog volt nálunk. Azaz ki lettünk választva. Ha azonban tudjuk, mit akar egy ragadozó, és mit nem, és odafigyelünk a környezetünkre és az előjelekre, akkor eleve nem is kerülünk ilyen helyzetbe! Ez a megelőzés, az önvédelem első és legfontosabb szintje, ami mindig olcsóbb, mint a rehabilitáció.
…OTT FOLYTATÓDIK…
A védekezéshez először is szükségünk van minimális kriminológiai ismeretre: hogyan keletkezik az erőszak, mik a bűnözők céljai, milyen típusaik vannak, melyiket miről ismerhetjük fel, és melyikre hogyan (ne) reagáljunk?
Másodszor, végig kell gondolnunk, hogy ahol lakunk, utazunk és kocogunk, milyen helyet, időt, társaságot és helyzetet kerülhetünk el. Nem kell félelemben élnünk, de néhány életmentően jó szokást érdemes kialakítani.
Harmadszor, tudnunk kell, hogy az erőszakot illetően milyen hiedelmek és erkölcsi gátak élnek bennünk, amiket a bűnözők ki tudnak használni, mire vagyunk képesek, és mire kell tudatosan felhatalmazni saját magunkat.
Negyedszer, azt is tudni kell magunkról, hogy konfliktus esetén milyen fiziológiai és mentális folyamatok zajlanak bennünk. Mi a megérzés és a félelem szerepe? Mitől fagyunk le, futunk vagy harcolunk? Mi mindent tud rólunk a ragadozó, amit mi nem? Mit tud ellenünk fordítani, ha hagyjuk?
…ÉS OTT VÉGZŐDIK
Ötödször, tudnunk kell, mire hatalmaznak fel minket a hatályos jogszabályok. Mikor és meddig jogos az önvédelem? Mikor mit tehetünk, és mit nem? Milyen eszközt használhatunk, és mit nem – hogy ne kerüljünk még nagyobb bajba.
Hatodszor, végig kell gondolnunk, mire van szükségünk és lehetőségünk, mi fér bele az életünkbe? Egy hetek alatt elsajátítható rendszer, mint a SPEAR, vagy hosszú éveket igénylő iskolák, mint a Jujitsu?
Végül, nem feltétlenül ússzuk meg futással. Túlélőként sebeket és fertőzést is kaphattunk. Fel kell dolgoznunk az érzelmi és világképi megrázkódtatást, amit az erőszak átélése okoz. És ha a hatályos jogszabályokat nem ismerve hibáztunk, akkor jogi következményekkel is számolnunk kell.
Minderről részletesen is hallhatsz önvédelmi megelőző programunkon: vetítéses előadás, kérdezz-felelek és szituációs gyakorlatok várnak, sok aha-élménnyel!