Amiért sok bántalmazott nem tud vagy nem akar beszélni a történtekről

MAGYARORSZÁGON

Az ismert adatok szerint a 15 évnél idősebb lányok, nők minimum 5-7%-át erőszakolta már meg jelenlegi vagy volt partnere, általában többször is, 10%-át kényszerítették nem fizikai kényszerrel szexre vagy olyan szexre, amit nem akartak, 33%-a élt át szexuális zaklatást kéretlen testi érintés, a külsejéről tett zavarba ejtő megjegyzés vagy szexuális tartalmú üzenetek formájában.

Egyesek nyíltan tudnak a történtekről beszélni, ismerősök vagy akár a nyilvánosság előtt is. Mások perelnek is. A legtöbben hallgatnak.

Egyeseket a munkatársa, a főnöke, a tanára, az orvosa, az edzője, a mestere bántalmaz – mégis ő megy el. A többséget azonban a rokona, szülője, élettársa vagy házastársa bántalmazza – mégis marad.

Egyikük sem „hülye”. Csak sosem látott jobbat, vagy nem hiszi, hogy valaki kiállna mellette, és megvédené. Miért? Mert még nem tapasztalta az ellenkezőjét.

FELVETT SZEREP

Van, aki a túlélés érdekében beletanult a gyenge áldozat szerepébe. Megszokta, hogy valaki mindig uralkodik rajta, más pedig mindig megmenti. Már nem akar felnőni, és aki ebben segítene neki, azt ellöki magától, mert a már kialakult énképét, az önazonosságát veszítené el.

  • Lényeg, hogy már nincs mit mondania… Tényleg?

TANULT TEHETETLENSÉG

Van, aki úgy nő fel, hogy visszaéltek vele, és a „Nem!”-je nem számított. Eleve a tehetetlenséget tanulta, a kiszolgáltatottságot, hogy neki nem jár tisztelet. Elvették az önbecsülését és az önbizalmát, gyengévé tették. A gyengeség pedig olyasmi, amit a ragadozó megérez és kihasznál, a környezet pedig elítél.

  • Lényeg, hogy egyedül kellene kiállni magáért… Tényleg?

FÉLELEM

A zaklatók profi manipulátorok: megfélemlítenek és zsarolnak. Az áldozat azt hallja, hogy neki úgysem fognak hinni. Mert nincs tanú. De van múltja. Ha beszélni mer, nevetségessé fogja tenni magát. Megint. A barátai megvetik. A családja kitagadja. Elveszti a munkáját. Vagy itt és most kaphat verést. Vagy megölik. De ha most együttműködik, és utána hallgat, akkor nem fogják „annyira” bántani, és „utána” békén fogják hagyni.

  • Lényeg, hogy a ragadozó a szavahihető ember… Tényleg?

SZÉGYENÉRZET

Mindezt vagy a szemébe is mondják, vagy a háta mögött beszélnek így róla, de a tekintetekből is lehet olvasni. És ha ezt a bélyeget az áldozat magára veszi, saját magát szégyelli, és saját magát kezdi vádolni. Biztosan tényleg ő volt a hülye, ő a túlérzékeny, ő a bizonytalan, ő a meggondolatlan vagy ő a bosszúálló.

  • Lényeg, hogy a ragadozónak volt igaza… Tényleg?

MEGBÉLYEGZÉS

Ha baráti, rokoni, iskolai vagy munkatársi körben nyíltan beszél a történtekről, de nincs tanú vagy fizikai bizonyíték, vagy kapcsolati téren már követett el hibát, akkor a környezete gyakran nem hisz neki, illetve nem neki hisz. Őt bélyegzik meg, és nem a ragadozót. Mert ő a túl érzékeny vagy a bosszúálló természetű. Biztos kihívta magának a bajt, hiszen csinos. Biztos csak fel akar tűnni, hiszen nem is csinos. Biztos csak hazudik, hiszen nehezen hihető dolgot állít. Biztos csak „menet közben” meggondolta magát.

  • Lényeg, hogy ha vele ez történt, akkor megérdemelte… Tényleg?

SOKBA KERÜLHET

Nem csupán a zaklatást és az erőszakot kell feldolgozni, hanem a nyílt felvállalás minden érzelmi és egzisztenciális következményét is. Ha van is tanú vagy bizonyíték, a feljelentési procedúra és utána a pereskedés, a tárgyalások, a munkahelykeresés, a költözés vagy menekülés utáni érzelmi és anyagi terheket is hordozni kell.

  • Lényeg, hogy a lélek után egy egész élet is összetörhet… Tényleg.

Az erőszakért 100%-ban az erőszaktevő a felelős. Mi meg egymásért.

TANULSÁGOK

Az emberek többsége – személyes tapasztalat híján – egyszerűen nincs tisztában a csoportnyomás és az egzisztenciális félelem kényszerítő erejével. Ezért a ragadozók eleve számíthatnak arra, hogy tettüket a társadalom nem fogja büntetni. És csak töredékük kerül bíróság elé, mert a megtört életek fölött mi, a társadalom szoktunk ítélkezni.