TONY BLAUER

ÉS A SPEAR SYSTEM

TONY BLAUER

A kanadai születésű Tony Blauer fiatalon harci művészetekkel kezdte, ökölvívással és birkózással folyatta, végül az általa kifejlesztett taktikai rendszer (SPEAR System) és védőfelszerelés (HighGear) révén a katonai, rendvédelmi és küzdősport világ egyik legismertebb oktatója lett. A Coach realista és kutató-kísérletező alkat, ezért fedezhetett fel valami ősi-újat, ami tényleg mindenkié, nemtől, kortól, alkattól, kultúrától függetlenül.

SPEAR SYSTEM

Az angol spear jelentése „lándzsa”, a SPEAR pedig a Spontaneous Protection Enabling Accelerated Response rövidítése, ami azt jelenti: „spontán védekezés, ami gyorsított reakcióra tesz képessé”. Amikor pillanatok alatt minden eldől, nem esztétikus mozgás vagy brutális erő kell, hanem természetes és a támadó számára váratlan reakció. Ez azonban a hagyományos rutin alapú képzés helyett helyzet, ösztön és reflex alapú képzést követel.

SPEAR DEFENSE

A rendszernek több változata van, a SPEAR Pro a fegyveres szolgálatban állókat készíti fel (nálunk is), a SPEAR Care mentősöket és tűzoltókat, a SPEAR Defense pedig civileket a jogos védelemre. A civilek számára valóban szükséges ismeretek átadása, a mentális, kommunikatív és fizikális készségek megszerzése kevesebb időt igényel, mint hinnénk. Az ember ugyanis kész fegyver, csak rá kell bíznia magát a vele született védő és küzdő mechanizmusokra.

„Amit érzel és gondolsz, hat egymásra és a mozgásodra. Az elme irányítja a testet.” Tony Blauer

AZ IJEDŐSEK BÉNÁZÁSA

Az említett „spontán védekezés” villámgyors gerincreflex, önkéntelen, kétkezes távolító mozdulat (flinch). Mindenkiben kioldódik, akár képzett, akár képzetlen, akár akarja, akár nem, akár valós a veszély, akár vélt. Ha túl közel és váratlanul ér minket egy inger (látvány, hang, érzet), amit az idegrendszer veszélynek ítél, akkor az agyat és a tudatos döntést megelőzve beindul a genetikailag belénk kódolt reflex. És életet ment, mint légzsák az autóbalesetben.

A PROFIK LEBÉNULÁSA

Minden harc (háború, párbaj, kocsmai bunyó, verseny) beleegyezéses, ritualizált küzdelem, kivéve a rajtaütést. Ez is váratlan, túl közeli és intenzív inger, amire testünk az agyat megelőzve reagál. Ezért ilyenkor képtelenek vagyunk az összetett és finom mozgásos készségekre: nem mozgunk ügyesen és szépen, mint edzésen, bemutatón. Agyunk próbálja feldolgozni, ami történik, de mire hozzáfér az „izommemóriába” (az agyba) sulykolt készségekhez, időt veszít.

A FLINCH MINT HÍD

A Coach három kérdést tett fel: Mit akar tenni az emberi test vészhelyzetben bármi képzés nélkül? Van ennek védelmi haszna? Ha igen, miért nem építünk rá? – Így kezdte el a flinch kutatását és fegyverré alakítását. Bár a SPEAR a flinch-re épül, a flinch nem „stílusjegy”. A váratlan agresszió első, sokkoló másodperceit hídként köti össze bármely kognitív képzés összetett mozgásos technikáival. Ezért tanulják a SPEAR-t más rendszerek tanulói és oktatói is.

HOLISZTIKUS SZEMLÉLET

A SPEAR „az emberi mozgás tanulmányozása az erőszak, az agresszió és a félelem viszonylatában”, ami tudományos projektnek tűnhet, és az is: minden elemében fizikára, fiziológiára, pszichológiára, viselkedés- és helyzetelemzésre épül. Ezért tud felkészíteni a konfliktusok kezelésére mentális, kommunikatív és fizikális szinten is.

BIZONYÍTÉK ALAPON

A SPEAR hatékonyságát hivatásosak ezrei tesztelik, naponta bízzák rá az életüket, mert tehetik. A köztéri, biztonsági és test-kamera felvételek elemzése alapján ma már tudható, valójában hogyan mozog az ember erőszakos konfliktus esetén, legyen képzett vagy képzetlen. Ezért edzésen is így mozgunk: csúnyán, de célszerűen, hatékonyan.

ELSŐSEGÉLY

A SPEAR mint önvédelmi rendszer a harcművészetekhez képest olyan, mint az elsősegély az agysebészethez képest. A rendszer bevallottan minimalista: arra hívja fel a figyelmet és módszertana is azt célozza, ami valóban mindenkinek reflexből jön, mert ez az, ami a teljesen képzetlent és a képzettet is átsegíti az első másodpercek sokkján.

Riportok és videók angolul: The SPEAR System / Economics of Violence / What Would You Do? / BlackBeltVIMEO